среда, 27. јануари 2021. Вести денес: 0
home Ракомет

Талески: Важно е дека мора да ги поправиме грешките

Талески: Важно е дека мора да ги поправиме грешките

Македонската ракометна репрезентација по вчерашниот слободен ден денеска се враќа на обврските и натпреварите од Б групата во Минхен.

До крајот на оваа фаза останува да се одиграат уште натпреварите вечерва против европскиот првак Шпанија и утре против селекцијата на Исланд.

Со една победа пред се со Исланд, Македонија ќе го освои третото посакувано место во групата.

– На двата дуела ќе играме максимално. Исходот на првиот дуел против Шпанија е тој на кој и  може да се калкулира во зависност од тоа како ќе „тече“ резултатот. Сите карти се отворени, сите селекции веќе добро се знаеме одигравме по три натпревари тука во Минхен. Имаме добар напад „седум на шест“, но промашивме и многу зицери пред се против Хрватска и тука треба да се поправиме. Важно е дека ги знаеме грешките од претходниот дуел. Но, прво ни не дуелот со Шпанија, а потоа ќе мислиме на Исланд, заврши Филип Талески.

Коронавирус