вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 0
home Ракомет

Светскиот првак Данска со најдобрите ја напаѓа Македонија

Светскиот првак Данска со најдобрите ја напаѓа Македонија

Селекторот на Светскиот ракометен шампион во машка конкуренција Данска, Николај Јакобсен го објави списокот на повикани ракометари за квалификациските дуели против Македонија за пласман на Европското првенство средби кои ќе се одиграат во март..

Јакобсен ќе смета на 18 ракометари со кои игра против нашиот нацинален тим кој за прв пат ќе биде предводен од новиот селектор ,воедно и капитен Кирил Лазаров.

Списокот на повикани играчи за Данска: 

Голмани: Никлас Ландин (Кил), Кевин Милер (Барселона ), Емил Нилсен (Нант);
Крила: Магнус Ландин (Кил), Емил Јакобсен (ГОГ), Јохан Хансен (Хановер), Ханс Линдберг (Фуксе Берлин).

Кружни напаѓачи: Хенрик Тофт Хансен (ПСЖ), Магнус Саугструп (Алборг ), Симон Халд (Фленсбург).

Бекови: Хендик Молгард (Алборг), Микел Хансен (ПСЖ), Мадс Менсах Ларсен (Флензбург), Ласе Андерсон (Фуксе Берлин), Николај Орис (Силкеборг), Матиас Гидсел (ГОГ), Јакоб Холм (Фуксе Берлин), Ласе Милер (Флензбург).

Македонија и Данска првиот меч го играат во Скопје на 11 март и во Алборг три дена подоцна.

Коронавирус