сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 68
home Ракомет

Србија добива квалитетен кружен напаѓач

Србија добива квалитетен кружен напаѓач

Српската машка ракометна репрезентација доби големо засилување на линијата од шест метри. Нов српски репрезентативец стана Драган Пешмалбек, кој досега беше член на репрезентација на Франција.

Високиот 25-годишен кружен напаѓач е дете од мешан брак на Французин и Србинка, а својата ракометна кариера ја градепе во Франција,но сега ќе настапува за нашиот северен сосед

Пешмалбек е соиграч на нашиот Кирил Лазаров во Нант, а во последниот период неколку пати беше во поширокиот список на францускиот селектор Гијом Жил, но не успеа да добие можност во конкуренција на Карабатиќ, Сораиндо, Фабрегас и Турнa.

Коронавирус