среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Ракомет

Словенија даде 51 гол, а играчот на мечот е ракометарот кој погоди само еднаш

Словенија даде 51 гол, а играчот на мечот е ракометарот кој погоди само еднаш

Словенија на фуриозен начин стартуваше на Светското ракометно првенство откако убедливо со 51:29 ја победи Јужна Кореја. Азиската репрезентација на Мундијалот пристигна со јуниорскиот тим, па не е ни чудно што загуби со 22 гола разлика.

Гајиќ со 10 гола беше најдобар стрелец кај Словенија, а Јанц постигна девет погодоци. Одличен беше и Мачковшек со пет гола, а тоа што беше чудно, се случи по завршување на средбата. На традиционалното прогласување за најдобар играч на дуелот, наградата му припадна на Миха Зарабец.

Ова е повеќе од неочекувана одлука, ако се знае дека Зарабец даде само еден гол, а шутна само двапати на цел меч. Кога спикерот го прогласи Зарабец за МВП на мечот, сите во словенечката репрезентација беа збунети, а секако и самиот Миха не очекуваше дека ќе ја добие наградата.

На крајот, Зарабец гордо се фотографираше за спомен дека бил МВП на натпреварот кој Словенија го доби убедливо.

Коронавирус