сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 0
home Ракомет

Скандал на европското првенство, вмешани четворица ракометари на Шведска

Скандал на европското првенство, вмешани четворица ракометари на Шведска
Men’s EHF EURO 2020 Sweden, Austria, Norway - Preliminary Round - Group F, Poland vs Sweden, Scandinavium, Gothenburg, Sweden, 14.1.2020, Mandatory Credit © Nebojsa Tejic / kolektiff

Со победата над Полска, ракометната репрезентација на Шведска обезбеди пласман во главната фаза.

Но, по овој натпревар, шведските репрезентативци Џим Готфридсон, Андреас Нилсон, Ким Екдал ду Риц и Лукас Нилсен заминаа во град каде беа забележани од шведски новинари како пијат алкохол во еден паб.

Во шведската репрезентација правилата се строги и за секој излез во град мора да се бара тренерска дозвола, а, пак, за алкохолот и збор не може да стане.

Мораше да се извини генералниот секретар на Шведската ракометна федерација, Роберт Ведберг.

Тоа е жалосно, но ние сепак сето тоа го средивме внатре во репрезентацијата. Играчите се извинија пред целата репрезентација, а еве јас сакам да се извинам пред јавноста и навивачите. Тоа е недозволиво, ние мораме да бидеме пример на едно толку големо натпреварување“.

Шведска денеска ќе одигра натпревар со селекцијата на Португалија.

 

 

Коронавирус