недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 10
home Ракомет

Симе Симовски го објави списокот на ракометарки пред двомечот со Романија

Симе Симовски го објави списокот на ракометарки пред двомечот со Романија

Македонската женска ракометна селекција ќе се сретне со Романија во бараж натпревар за пласман на Светското првенство кое ќе се игра на крајот од годината.

Селекторот Симе Симовски го објави поширокиот список ракометарки на кои ќе смета за овие важни дуели каде на списокот се повикани вкупно 35 ракометарки.

На списокот се наоѓаат:

 • 1. ДРАГАНА ПЕТКОВСКА – /
 • 2. МАТЕЈА СЕРАФИМОВА – MACCABI ARAZIM RAMAT-GAN (ISR)
 • 3. ЈОВАНА МИЦЕВСКА – OGC NICE COTE D’AZUR HANDBALL (FRA)
 • 4. АМРА ИЛЈАЗ – ЖРК МЕТАЛУРГ
 • 5. МАРИЈА ЈОВАНОВСКА – ЖРК КУМАНОВО
 • 6. ЈОВАНА САЗДОВСКА – HC DUNAREA BRAILA (ROU)
 • 7. МАРИЈА ТАСЕВСКА – ЖРК МЕТАЛУРГ
 • 8. МИЛА ТРАЈКОВИЌ – ЖРК КУМАНОВО
 • 9. СИМОНА ГРОЗДАНОВСКА – YELLOW WINTERTHUR (SUI)
 • 10. САРА МИНОВСКА – ЖРК ВАРДАР
 • 11. САРА РИСТОВСКА – CSKA (RUS)
 • 12. ТЕОДОРА ДУКОСКА – ЖРК СТРУЖАНКА
 • 13. ИВА БОЖИНОСКА – ЖРК МЕТАЛУРГ
 • 14. ЕЛЕНА ЛИВРИНИЌ – SCM GLORIA BUZAU (ROU)
 • 15. САЊА ДАБЕВСКА – DUNAUJVAROSI KKA (HUN)
 • 16. АНГЕЛА ЈАНКУЛОВСКА – ЖРК КУМАНОВО
 • 17. МИЛИЦА НИКОЛИЌ – ЖРК МЕТАЛУРГ
 • 18. АНДРЕА СЕДЛОСКА – RK LOKOMOTIVA (CRO)
 • 19. СИМОНА СТОЈКОВСКА – BSV SACHSEN ZWICKAU (GER)
 • 20. ДАЈАНА ЈОВАНОВСКА – A.C. PAOK (GRE)
 • 21. ЗОРИЦА ДЕСПОДОВСКА – KPR KOBIERZYCE (POL)
 • 22. СИМОНА СТОЈАНОВСКА – ZRK NAISA (SRB)
 • 23. АЛЕКСАНДРА БОРИЗОВСКА – ЖРК КУМАНОВО
 • 24. МИЛА ЃОРЃИЕВСКА – ЖРК МЕТАЛУРГ
 • 25. МОНИКА ЈАНЕСКА – KONYAALTI BLD.SK (TUR)
 • 26. ЛЕОНИДА ГИЧЕВСКА – LE POUZIN HB O7 (FRA)
 • 27. ЕЛЕНА ЃОРЃИЈЕВСКА – CS MAGURA CISNADIE (ROU)
 • 28. ЈОВАНА КИПРИЈАНОВСКА – ЖРК КУМАНОВО
 • 29. ТАМАРА ИВАНОВСКА – ЖРК КУМАНОВО
 • 30. МАРИЈА НИКОЛОВСКА – ЖРК ЧАИР
 • 31. ГАБРИЕЛА ВЕЛИЧКОВСКА – ANGLET BIARRITZ OLYMPIQUE HB (FRA)
 • 32. ИВАНА ЏАТЕВСКА – ЖРК ВАРДАР
 • 33. ИВАНА ГАКИДОВА – ZRK NAISA (SRB)
 • 34. КАТЕРИНА ДАМЈАНОВСКА – ЖРК ВАРДАР
 • 35. МАРИЈА НИКОЛИЌ – A.C. PAOK (GRE)

На 17 април најдобрите македонски ракометарки гостуваат во Букурешт, а четири дена подоцна 21 априлќе бидат домаќини на истиот противник.

Коронавирус