петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 173
home Ракомет

Сигурни победи на Вардар и Еурофарм Работник во домашниот шампионат

Сигурни победи на Вардар и Еурофарм Работник во домашниот шампионат

Машкиот ракометен шампион Вардар не дозволи изненадување на гостувањето кај Тинекс Пролет и со (26:35) триумфираше кај оваа екипа, додека Еурофарм Пелистер рутински ги освои бодовите во дуелот со Скопје 2020 (38:12).

Вториот тим на битолчани неочекувано загуби од Тиквеш (24:26).  Вардарци“ уште на полувреме водеа со 18:12, а во продолжение обезбедија поубедлива предност и победа против скопскиот ривал.

Оливие Њокас, Ѓукиќ, Дибиров и Валчак постигнаа по 4 голови за победникот, а најефикасен во редовите на Пролет беше Џонов со 7 погодоци.

Еурофарм останува на три бода заостанување зад Вардар по денешната победа над Скопје 2020, додека посебно внимание предизвика малото дерби меѓу Бутел и Охрид.

Најефикасен играч бил Мајиќ од Бутел кој реализирал пет пати, а неговиот тим е на делба на третото место.

Металург оствари победа над Радовиш со 31:19, додека Прилеп ја совлада Струга со 25:22 во преостанатите две средби одиграни денеска.