петок, 20. мај 2022. Вести денес: 133
home Ракомет

Шведска ја совлада Германија

Шведска ја совлада Германија

Шведска ја победи Германија со 25-21, триумф со кој ги елиминираа своите противници, но и Русија од борбата за полуфиналето на Европското првенство во Унгарија и Словачка.

Хампус Ване пак блесна со шест гола беше најефикасен за „трите круни“, додека Јулијан Коштер беше најдобар за Германците со четири постигнати голови.

Шведска сега има шест поени во групата, со што се зад Шпанија, и само тие две репрезентации заедно со Норвешка остануваат со шанси за полуфинале од групата 2.

Коронавирус