сабота, 19. ноември 2022. Вести денес: 0
home Ракомет

Швајцарија во комплетен состав гостува во Скопје

Швајцарија во комплетен состав гостува во Скопје

Швајцарската ракометна репрезентација во комплетен состав ќе гостува во Скопје, на гостувањето против македонската ракометна репрезентација во рамките од последното коло од квалификациите за ЕП 2022.

Македонскиот национален тим е веќе пласиран во следната фаза, на почетокот од овој циклус на гостински терен ја совлада Швајцарија, но неопходен е триумф и во Скопје за да се осигура најмалку второто место во групата.

ГОЛМАНИ: Аурел Бринголф (Сент Гален), Никола Портнер (Шамбери), Леонард Грациоли (Арау).

ИГРАЧИ: Михааел Кузио (Берн), Марвин Леар, Михала Швајлен, Роман Сидоровиц, Серди Тиновски (Винтертур), Лука Марос, Самуел Зендер, Филип Новак, Тик Томинетс, Јонас Шелкер (Шафхаузен), Лукас Мајстер (Минден), Ален Милошевиќ (Лајпциг), Николас Реми (Вакер), Самуел Ретлисбергер (Штутгарт), Лени Рубин (Вецлар), Анди Шмид (Рајн Некар Левен).

Коронавирус