вторник, 2. август 2022. Вести денес: 6
АКТУЕЛНО

ДЕТАЛИ ЗА ТРАГЕДИЈАТА: Три лица загинаа откако со возило излетале од коловоз

home Ракомет

Шпанија продолжува перфектно, овој пат ја победи Австрија

Шпанија продолжува перфектно, овој пат ја победи Австрија

Шпанија извојуваше лесна победа над домашната селекција на Австрија и ја забележа петтата победа по ред на Европското првенство.

Шпанија одигра лесен меч против Австрија иако резултатот од првото полувреме беше неизвесен. Домаќините се држеа во мечот само затоа што Шпанците играа релаксирано со сите ракометари со кои располагаа.

Првиот дел го добија Шпанците со 17:16, вториот беше значително понеефикасен, конечниот резултат беше 30:26.

Поранешниот Вардарец, Македа беше најефикасен со шест погодоци, во составот на Австрија Божовиќ и Фримел постигнаа по четири.

Претходно Белорусија со 28:25 ја совлада Чешка.

 

Коронавирус