четврток, 27. февруари 2020. Вести денес: 34
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Ракомет

Шпанија подобра од Бразил, Норвешка го доби скандинавското дерби

Шпанија подобра од Бразил, Норвешка го доби скандинавското дерби
EPA

Шпанската ракометна репрезентација оствари победа над Бразил со 36-24 (19-13) во натпревар од втората фаза од Светското првенство во Германија и Данска.

Шпанија одигра одличен дуел во Келн и од почетокот до крајот ја имаше контролата на натпреварот. Бразил не ја покажа играта од мечот со Хрватска и докажа дека нема сили за евентуален пласман во полуфиналето.

Најдобри во шпанската репрезентација беа Арино и Соле со по 6 постигнати голови, а кај Бразил најефикасен беше Лангаро со четири гола.

Норвешка пак успеа да извојува победа во скандинавското дерби, откако триумфираше над Шведска со 30-27 (17-14), за која ова беше првиот пораз на Мундијалот.

Швеѓаните се држеа добро во првото полувреме и се до финишот му парираа добро на противникот, кога нивните соседи успеаја да постигнат три гола по ред и да заминат со +3 разлика на паузата.

Во второто полувреме Норвежаните ја направија клучната разлика, кога поведоа со 22-15, што беше и најголема предност на натпреварот. Шведска се врати во игра и по неколку грешки на противникот, намали на -2 негатива (28-26), но тоа е се што успеаја да направат и на крајот доживеаја пораз со 30-27.

Најдобар кај Норвешка беше Јондал со 11 постигнати погодоци, додека кај Шведска, Нилсон и Ване постигнаа по 5 гола.

МИА