сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 80
АКТУЕЛНО

ЦРН РЕКОРД НА ПОЧИНАТИ ВО ЗЕМЈАВА: Денеска над 40 починати, НАЈМЛАДИОТ НА САМО 18 ГОДИНИ!

home Ракомет

Шпанија ги искористи грешките на Германија и отвори со минимален триумф

Шпанија ги искористи грешките на Германија и отвори со минимален триумф

Шпанија направи пресврт во вториот дел и успеа да слави во дуелот со Германија (27-28), на првиот натпревар на Летните Олимписки Игри во Токио.

Германците наметнаа свое темпо во првиот дел, кое полека го губеа, како што одминуваше времето. Пред самата пауза се разбрани Гонзало Перез де Варгас, а тоа шпанските ракометари го искористија за да намалат на 13-12.

Само што започна второто полувреме, „црвената фурија“ направија серија со која го презеде резултатот на својата страна. Меѓутоа ривалот не се предаде и се врати во пресрет на завршните десет минути.

Алекс Душебаев се разигра и постигна два гола во низа во последните две минути. На спротивната страна Марсел Ширер направи пробивање и им овозможи на противниците да го преземат водството. Последниот напад германската репрезентација го организира со „седум на шест“, но уште едно пробивање стави крај на натпреварот и донесe радост кај избраниците на Жорди Рибера.

Гомез и Фигерас со по пет гола беа најефикасни кај Шпанија, а во Германија се истакна Вајнхолд со пет реализации.

Коронавирус