среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Ракомет

Се продаваат фалсификувани дресови од европскиот шампион: Вардар со реакција до јавноста

Се продаваат фалсификувани дресови од европскиот шампион: Вардар со реакција до јавноста

РК Вардар реагира на незаконското користење на амблемот, дресот и името на европскиот шампион на домашниот пазар.

Нивното соопштение го пренесуваме во целост: 

Името и амблемот на РК Вардар, како и дресовите со кои ракометарите настапуваа во сезоната 2018/19 и на финалето на ЕХФ Лигата на шампионите во Келн се заштитени марки и не смее да се користат без согласност на клубот.

Оригиналниот дрес на европскиот шампион може да го купите единствено во официјалната продавница на РК ВАРДАР и ФК ВАРДАР – Вардар Фаншоп лоцирана во СЦ Јане Сандански и on-line на www.vardarfanshop.com.

Во периодот по освојување на шампионската титула онлајн продавниците кои функционираат преку социјалните мрежи Facebook и Instagram беа преплавени со разновидни производи што го носеа логото на Вардар, и тоа со двете ѕвезди кои симболично ги претставуваат двете шампионски титули. Копија на црвено-црниот дрес што вардарци го носеа на настапот против Барселона во Келн, што е заштитен и во Hummel, исто така незаконски се нуди на продавници кои функционираат преку Facebook.

Клубот ги предупредува и своите навивачи да внимаваат од каде купуваат брендирани производи со логото на европскиот шампион. Разновидните фалсификати се продаваат без согласност од клубот, и сакаме да Ве повикаме да помогнете во заштитата на брендот Вардар и да не купувате од лошите копии на дресовите или производите кои незаконски го носат логото на Вардар.

Воедно сакаме да предупредиме и на незаконска употреба на името РК Вардар и амблемот на Вардар при креирање на профили и страници на Facebook и Instagram, каде се објавуваат непроверени информации за клубот, со што се доведуваат во заблуда нашите фанови и читателите воопшто. Нашата интернет страница е rkvardar.mk, додека официјалните профили на РК Вардар на Facebook и Instagram се RK Vardar, односно РК Вардар.

Коронавирус