сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 0
home Ракомет

Сармиенто се збогува со ракометот

Сармиенто се збогува со ракометот

Шпанскиот ракометар Даниел Сармиенто, потврди дека заминува во пензија и се збогува со ракометот.

Сармиенто (38) еднаш ја освои светската и двапати европската круна со репрезентацијата на Шпанија. Низ годините го носеше дресот на Алмерија, а потоа уште на Адемар Леон, Барселона и на крај Сент-Рафаел.

Ветеранот заминува во пензија со 283 гола на 147 натпревари во дресот на Шпанија. На клупско ниво освои голем трофеи со екипата на Барселона, каде играше седум години.

Коронавирус