четврток, 16. септември 2021. Вести денес: 157
home Ракомет

Русија и Норвешка изборија полуфинале во ракометниот турнир на Олимпијадата во Токио

Русија и Норвешка изборија полуфинале во ракометниот турнир на Олимпијадата во Токио

Руската женска ракометна репрезентација ќе игра со Норвешка во полуфиналето на Олимписките игри во Токио.

Русија во полуфиналето ја совлада Црна Гора со 32:26, додека Норвешка во вториот денешен четвртфинален меч ја победи Унгарија со 26:22.

Натпреварот меѓу Русија и Норвешка ќе се одигра на 6 август.

Другите полуфиналисти ќе бидат познати по одигрувањето на натпреварите:
Шведска – Јужна Кореја (почеток 10 часот) и
Франција – Холандија (13:45 часот).

Коронавирус