петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 158
home Ракомет

Русија е првиот финалист на ЕП во ракомет за жени

Русија е првиот финалист на ЕП во ракомет за жени

Русија ја совлада Романија со 28:22 (16:15) на Европското првенство за жени и се пласираа во финалето, кое е на програма во недела.

Романките настапија без својата најдобра ракометарка Кристина Неагу но сепак одиграа добро прво полувреме и дуеи водеа со три разлика. На полувреме сепак избраничките на Евгениј Трефилов заминаа со водство од еден гол, а во продолжението од мечот Русинките доминираа предводени од одличната Вјахирева.

Токму таа беше најпрецизна кај победничкиот тим со 13 погодоци, а кај Романките најефикасна беше Драгут со четири.

Во финалето Русија ќе го чека подобриот од мечот меѓу Холандија и домаќинот Франција

Коронавирус