четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 63
home Ракомет

РК Радовиш и наредната сезона ќе биде дел од Суперлигата

РК Радовиш и наредната сезона ќе биде дел од Суперлигата

Ракометниот клуб Радовиш останува во Суперлигата. Момците на Андон Бошковски  ја оправдаа улогата на фаворит во баражот против прволигашот Шампион и со убедливи 37-20 (16-6) останаа македонската ракометна елита.

Со денешниот триумф над Шампион, скорот на Бошковски на чело на тимот е десет победи и само едно реми, па може да се констатира дека опстанокот во ракометната елита на радовишани им е сосема заслужен.

Лојанчиќ со девет и Кристијан Ростов со осум гола беа најпрецизни во победничкиот табор, додека кај Шампион пет постигна Кочаров.

Коронавирус