четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 0
home Ракомет

РК Металург доживеа тежок пораз во Полска

РК Металург доживеа тежок пораз во Полска

Ракометниот клуб Металург десеткуван отпатува за Полска и очекувано доживеа висок пораз од 19-38 во првиот меч против Висла Плок во рамки на Европската лига на ЕХФ.

Полскиот тим ја оправда фаворитската улога, константно водеше од почетокот до крајот и заслужено победи. Вториот вториот ќе се се игра за два дена.

Најдобар кај победникот беше Шита со седум гола, пред Михиќ со пет, додека кај Металург, Поповиќ и Серафимов имаа по пет гола, Митиќ постигна три, а голманот Дупјачанец имаше осум интервенции.

Металург по пет кола во ЕЛ нема победа, има едно реми и само еден освоен бод.

ЕУРО 2020

Македонија