вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 0
home Ракомет

РФМ: Од Супер-лигата ќе испаднат четири, наместо предвидените шест екипи

РФМ: Од Супер-лигата ќе испаднат четири, наместо предвидените шест екипи

Во следната сезона Првата машка ракометна лига ќе брои најмалку десет екипи, откако Управниот Одбор на РФМ донесе одлуука за промена на пропозициите околу бројот на екипи што ќе испаднат од елитното друштво.

Од стартот на сезонава беше предвидено од осумте екипи во плејаут, шест директно да испаднат од Супер-лигата, само првопласираната да обезбеди автоматски опстанок, а второпласираната екипа од плејаут-натпреварувањето да игра бараж со тим од Првата лига.

Дополнително ќе биде донесена одлука дали двата тима кои не представуваат во СЕХА лигата , Вардар и Еурофарм Пелистер ќе бидат вклучени од самиот старт на новата сезона.

ЕУРО 2020

Македонија