четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 138
home Ракомет

Раул ќе биде без помош на дуелите против Чешка и Данска: Македонија без тренер и помошник

Мечот против Чесите се игра во вторник од 20:30 часот, додека дуелот против Данците е вo среда, од 18:15 часот.
Раул ќе биде без помош на дуелите против Чешка и Данска: Македонија без тренер и помошник

На натпреварите против Чешка и Данска кои се играат утре и задутре во Вараждин на клупата на Македонија ќе го нема Роберто Гарсија Парондо. Тој се врати во Скопје, а новиот член на стручниот штаб кој ги води средбите нема да биде Хота Гонзалес со оглед на тоа што не е пријавен навреме и не може во текот на првенството да се прават промени на лиценци за водење на натпревар.

Раул Гонзалес, стратегот на македонската ракометна репрезентација, нема да го има Хота Гонзалез на располагање при себе на клупата на натпреварите против Чешка и Данска во наредните две кола на Европското првенство во Хрватска.

Хота Гонзалез не може да биде регистриран кај ЕХФ во оваа фаза на натпреварувањето, па така, Парондо, кој мораше да замине за Скопје, нема да има наследник на натпреварите. Новиот асистент на Раул ќе му помага за време на тренизите, а на клупата крај Раул ќе бидат Александар Царчев и Милчо Чакаревски.

Мечот против Чесите се игра во вторник од 20:30 часот, додека дуелот против Данците е вo среда, од 18:15 часот.

Коронавирус