сабота, 26. септември 2020. Вести денес: 0
home Ракомет

Ракометарките ќе бркаат олимписки „визи“ во Шпанија, Унгарија и Црна Гора

Ракометарките ќе бркаат олимписки „визи“ во Шпанија, Унгарија и Црна Гора

Светската ракометна федерација (ИХФ) ги одреди домаќините на квалификациските турнири кај ракометарките, за пласман на Летните Олимписки Игри (ЛОИ) во 2020 година.

Земји-домаќини на турнирите ќе бидат Шпанија, Унгарија и Црна Гора.

На турнирот во Шпанија покрај домаќинот играат Шведска, Сенегал и Аргентина, во Унгарија ќе играат уште Русија, Србија и Кина, додека во Црна Гора се Норвешка, Романија и Северна Кореја.

Квалификациите за ЛОИ ќе се играат од 20 до 22 март.

Коронавирус