среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 90
Во живо

„Промените на дело“: Мицкоски во општина Петровец

АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Ракомет

Ракометарките добија 10.000 евра за пласман во баражот за СП

Ракометарките добија 10.000 евра за пласман во баражот за СП

Ракометната Федерација на Македонија (РФМ) ја исплати премијата од 10.000 евра на женската сениорска репрезентација за пласман во баражот за СП Јапонија 2019.

Успешниот настап во квалификациската група што се играше на домашен терен, им обезбеди пласман на нашите репрезентативки за бараж-натпреварите кои ќе се одиграат во јуни 2019 година, во чии рамки најпрво ќе се игра на домашен терен со репрезентацијата на Словенија, додека вториот натпревар ќе се игра на гостински терен.

Победниците од бараж-двомечот ќе осигураат пласман на Светското Првенство Јапонија 2019.

Управнииот Одбор на РФМ донесе и дополнителна одлука доколку „жолто-црвените“ обезбедат пласман на претстојното СП во Јапонија ќе бидат наградени со дополнителни 30.000 евра.