петок, 14. мај 2021. Вести денес: 146
home Ракомет

Ракометарите се наоѓаат во третиот шешир пред ждребката за ЕП

Ракометарите се наоѓаат во третиот шешир пред ждребката за ЕП

Македонската машка ракометна репрезентацијата во четврток ќе ја дознае групата во која ќе настапи на Европското првенство кое во 2022 година ќе се одржи во Унгарија и Словачка.

Селекцијата на Македонија која обезбеди пласман на континенталниот собир како второпласирана во квалификационата група се најде во третиот шешир заедно со домаќинот Словачка, Белорусија, Исланд, Чешка и Франција .

Шешир 1: Шпанија, Хрватска, Норвешка, Словенија, Германија, Португалија

Шешир 2: Шведска, Унгарија, Русија, Данска, Србија, Австрија

Шешир 3: Словачка, Белорусија, Исланд, Чешка, Франција, Македонија

Шешир 4: Холандија, Црна Гора, Украина, Полска, БиХ, Литванија

Коронавирус