вторник, 14. јули 2020. Вести денес: 111
home Ракомет

Ракометарите на Вардар убедливо поразени на гостувањето кај Порто

Ракометарите на Вардар убедливо поразени на гостувањето кај Порто

Актуелниот европски првак Вардар попладнево загуби на гостувањето кај Порто со убедливи 30:22 во претпоследното коло од Б-групата во Лигата на шампионите.

По овој пораз вардарци драстично ги загубија шансите за петтата позиција и најверојатно во осминафиналето ќе одат од шестата позиција, што условно значи потежок противник.

Двете екипи покажаа слаба ефикасност во првите 30 минути и на полувреме с еотиде со резултат 11:10 за португалскиот тим. Победникот беше решен на почетокот на второто полувреме кога Порто со серија од 7:1 отиде на +7 (18:11).

Најефикасен во тимот на Вардар беше Данил Шишкарев со седум голови.

Во последното, 14.коло, Вардар на 29 февруари го пречекува Монпеље.