сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 0
home Ракомет

Ракометарите на Еурофарм Пелистер гостуваат кај Кадетен во Шафхаузен

Ракометарите на Еурофарм Пелистер гостуваат кај Кадетен во Шафхаузен

Ракометарите на Еурофарм Пелистер, во рамки на второто коло од ЕХФ ракометната лига, вечер во „Би-Би-Си Арена“ во Шафхаузен ќе се сретнат со домашниот тим Кадетен Шафхаузен.

Битолчани претпладнево во 11 часот ќе одржат тренинг, а во 18.45 часот ќе се обидат да ги освојат првите бодови во второто по ранг европско ракометно натпреварување.

– Очекувавме многу подобар натпревар и ќе дадеме се од себе да се покажеме во подобро светло, а ако има можност да освоиме и бодови, изјави ракометарот Јосип Божиќ Павлетиќ, во пресрет на дуелот со Кадетен и додаде дека домашниот тим располага со квалитетни ракометари меѓу кои средниот бек Шелкер и Кањељас.

Во тимот на Кадетен Шафхаузен доминираат швајцарски репренетативци, но и интернационалци од Германија, Шпанија, Хрватска, Холандија, Австрија и Унгарија.

Европската ракометна федерација-ЕХФ одлучи арбитри на средбата меѓу Кадетен Шафхаузен и Еурофарм Пелистер да бидат двете познати германски судијки, Маике Мерц и Тања Кутлер.