сабота, 12. јуни 2021. Вести денес: 0
home Ракомет

Ракомет квалификации ЕП 2020: Исланд убедлив против Грција, Македонија домаќин на Турција

Ракомет квалификации ЕП 2020: Исланд убедлив против Грција, Македонија домаќин на Турција

Македонската ракометна репрезентација вечер почнува нов квалификациски циклус, за Европското првенство 2020 година. „Црвено-жолтите“ во Битола со почеток од 20 часот и 15 минути ќе ја пречекаат селекцијата на Турција.

– Не очекува нов циклус квалификации во кој се надеваме на нови успеси. Знаеме која ни е целта. Имаме максимален респект кон сите репрезентации од групата. Се надевам дека со добра, квалитетна игра, на крајот да успееме во намерата да избориме пласман на ЕП. Треба овие натпревари д аги искористиме за што поподготвени да одиме на Светското првенство во јануари во Германија, изјави капитенот н најдобар македонски ракометар, Кирил Лазаров.

Веќе се одигра првиот натпревар од 1.коло во третата група. Во него Исланд со убедливи 35:21 ја совлада Грција.

ЕУРО 2020

Македонија