среда, 27. мај 2020. Вести денес: 87
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Ракомет

Прва изјава на новиот тренер на Вардар

Прва изјава на новиот тренер на Вардар

Македонскиот ракометен гигант, Вардар, само неколку денови по историскиот успех во Лигата на шампионите и новиот трофеј од Ф4 турнирот во Келн ја назначи замената за Роберто Гарсија Парондо, кој во иднина ќе седна на селекторското столче на Египет.

Од денес и официјално нов предводник на „црвено-црните“ е искусниот шпански стратег Давид Хозе Писонеро, кој ќе ја има задачата да состави нов тим кој повторно ќе биде конкурентен на европско тло и ќе атакува на својата трета титула во Лигата на шампионите.

„Верувам дека клубот бараше некои карактеристики за наследник на Парондо во кои и јас се гледам себе си, и стил на игра што јас го негувам. Јас сакам да работам секојдневно и да размислувам така, и не гледам далеку пред себе. Горд сум што ќе бидам тренер на Вардар и што ќе бидам дел од Лигата на шампионите“, изјави Писонеро.

46-годишниот Шпанец ако тренер почнал во Ваљадолид и му бил и тренер на Фернандо Хернандез. Во помладите категории бил првак на Шпанија со кадети и младинци. Бил и со репрезентацијата на Шпанија како дел од младинскиот тим на Светското првенство во 1993 година во Египет.

Коронавирус