четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 131
home Ракомет

Пролет приреди изнендување и го совлада Металург

Пролет приреди изнендување и го совлада Металург

Стартот на плејофот во македонската машка ракометна Суперлига ни донесе три натпревари.

Еурофарм Пелистер наиде на силен отпор од Струга во првото полувреме, но сепак гостите немаа што да бараат во Битола и на крајот претрпеа висок и убедлив пораз од 28:18.

На вториот меч на програмата, Тинекс Пролет направи големо изненадување и го шокираше Металург, тим кој по ремито со Адемар Леон, денеска одново разочара со својата игра и беше поразен со 29-26.

На преостанатите две средби кои се играа денеска, Бутел го победи Охрид во плејофот со 26:22, додека во плејаутот, Голден Арт КЛ7 славеше на гостувањето кај Прилеп со 31:33.

foto gol.mk

Коронавирус