петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 133
home Ракомет

Познато дали Агинагалде ќе игра против Македонија

Познато дали Агинагалде ќе игра против Македонија

Пивотот на репрезентацијата на Шпанија, Хулен Агинагалде и понатаму е на листата на повредени ракометари, но се очекува да се најде меѓу играчите коишто ќе бидат пријавени за првиот меч од втората рунда на кој Шпанците играат против Македонија.

Информациите до кои доаѓа 24 Ракомет велат дека Шпанците ќе успеат да го оспособат Агинагалде за настап и со него ќе тргнат во поход на полуфинале на овој шампионат, а дали ќе бидат во право со тактизирањето со него ќе се види утревечер.

После одличните игри на Македонија во првиот круг, Шпанците стравуваат и им е потребна помошта од сите ракометари коишто се во ростерот така што нема да има поштеда ниту за оние што се жалат на повреда.

Пивотот на Кјелце се повреди уште на стартот на шампионатот и не беше во можност да им помогне на колегите за дуелот против Данска на кој Шпанците претрпеа пораз.

Агинагалде е еден од најдобрите три пикери во светот во моментов и играч кој со своето искуство знае да направи разлика на теренот и во одбрана и во напад.

Натпреварот се игра утре од 20:30 часот.

Коронавирус