сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 65
home Ракомет

Познати полуфиналните парови од ракометниот Куп на Македонија

Познати полуфиналните парови од ракометниот Куп на Македонија

Денеска во просториите на Ракометната федерација на Македонија беа извлечени двојките за полуфиналето за Купот на Македонија кој ќе се одржи во Битола од 18 до 19 мај.

Актуелниот освојувач на трофејот, РК Вардар во полуфиналето ќе се сретне со Пелистер.

Во вториот дуел, борба за пласман во финалето ќе водат Еурофарм и Металург.

Полуфиналните дуели ќе се одиграат во петок на 18 мај, додека финалето е во сабота на 19 мај.

Во женска конкуренција исто така сили ќе измерат Вардар и Пелистер. Втората полуфинална двојка пак е Металург – Вардар јуниор.

Ф4 турнирот во женска конкуренција ќе биде организиран во Скопје (19-20 мај).