понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 40
home Ракомет

Познати групите и во женскиот ракометен шампионат

Познати групите и во женскиот ракометен шампионат
Денеска со ждрепка беа одредени и групите во женскиот шампионат на Македонија. Екипите се поделени во две групи, првите четири одат во плеј-оф, додека останатите ќе се играат во плеј-аут.

Првото коло треба да се одигра на 18/19 септември, а веднаш ќе игра дерби, во групата Б силите ќе ги одмерат Ѓорче Петров и Вардар.

ГРУПА „А“ – Куманово, Чаир, Деспина, Гевгелија, Пелистер, Шампион, Кузман, Феникс
1. Коло: Феникс – Чаир, Шампион – Куманово, Пелистер – Гевгелија, Кузман Илинден – Деспина

ГРУПА „Б“ – Металург, Стружанка, Спартак, О. Поле СУ, Ѓ. Петров
1: Коло: Ѓ. Петров – Вардар, Металург – Спартак, О. Поле – Астибо, Стружанка е слободна

Коронавирус