петок, 30. септември 2022. Вести денес: 174
home Ракомет

Позната казната за Лино Червар

Позната казната за Лино Червар

Хрватскиот селектор се најде на удар на ЕХФ поради попречување на белуруски ракометар во псоледните моменти од натпреварот одигран вчера, кој Хрватска го доби со 25:23.

Европската ракометна федерација (ЕХФ) донесе одлука во случајот против хрватскиот селектор Лино Червар. Во последниот напад на Белорусите, поранешниот предводник на Македонија влезе во теренот и со рака повлече еден од противничките ракометари, што не беше забележано од судиите на мечот.

Поради тоа беше покрената дисциплинска постапка, по која е одлучено Червар да плати казна од 3.000 евра, објавуваат хрватските медиуми. Во образложението на одлуката стои дека дошло до благ контакт помеѓу белорускиот играч и Червар, што е окарактеризирано како неспортско однесување.

Червар на прес-конференцијата потенцираше дека станува згор за случаен контакт.

Коронавирус