петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Ракомет

Познат распоред на младинците на ЕХФ шампионатот во Бугарија

Познат распоред на младинците на ЕХФ шампионатот во Бугарија

Машката младинска репрезентација на Македонија за десетина дена ја очекува настапот на ЕХФ шампионатот кај источниот сосед.

Младинците ќе играат во градот Варна, а ривали се Украина, Швајцарија, Романија и Косово во групата Б.

На стартот на турнирот, Македонија ќе ги одмери силите со Украина, додека последниот натпревар ќе биде против Швајцарија.

ЕХФ шампионатот стартува на 16 јули и ќе се игра до 24 јули, кога ќе биде познато кој е патникот на СП за младинци во Германија и Грција.

ЕХФ шампионат, младинци, распоред на натпревари:

16/7, Македонија – Украина
17/7, Македонија – Косово
20/7, Македонија – Романија
21/7, Македонија – Швајцарија
23/7, натпревар за пласман
24/7, натпревар за пласман

Коронавирус