четврток, 9. јули 2020. Вести денес: 46
МЕГА БОМБА

ВИДЕО: Тежок меѓународен блам на Заев, лажеа дека спречиле хибриден напад, а Заев пред пранкери го напаѓа Макрон, затвора аеродром, ќе населува мигранти

home Ракомет

Почнува Европското првенство во ракомет: Ова е распоредот на натпреварите на Македонија

Почнува Европското првенство во ракомет: Ова е распоредот на натпреварите на Македонија

Европското првенство во ракомет започнува на денеска. Континенталниот собир ќе стартува со мечот Белорусија – Србија.

ЕП 2020 ќе се игра во три земји, Австрија, Шведска и Норвешка.

Македонија својот прв меч го игра на 10-ти јануари со почеток во 20:30 часот против Украина. Во Групата Б се наоѓаат уште Австрија и фаворитот Чешка.

Ова е распоредот на натпреварите на Македонија:

10.01.2020 МАКЕДОНИЈА – УКРАИНА (почеток 20:30 часот)

12.01.2020 ЧЕШКА – МАКЕДОНИЈА (почеток 16:00 часот)

14.01.2020 АВСТРИЈА – МАКЕДОНИЈА (почеток 18:15 часот)

Селекторот на машката сениорска репрезентација, Данило Брестовац го објави списокот на ракометари за претстојното првенство.

Покрај Велко Маркоски кој отпадна поради повреда, отпадна и младиот Ненад Костески. Од осумнаесетте повикани, двајца ќе отпаднат.

Парламентарни избори 2020