сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 0
home Ракомет

Писонеро со себе носи и засилувања во Вардар

Писонеро со себе носи и засилувања во Вардар

Вардар го промовираше новиот стратег Давид Хозе Писонеро и со тоа затвори само едно од големиот број на празнини кои екипата ги има по завршувањето на уште една историска сезона на „црвено-црните“.

Но, Писонеро наследи пола тим, со оглед на тоа дека си заминаа Игор Карачиќ, Рожерио Мораес, Дејан Милосављев, Јања Војводиќ, Дмитри Кисељев и Глеб Калараш, односно клубот е во потрага по бекови (пред се среден бек и лев бек), пикер, голман, како и главен дефанзивен играч.

Последните информации до кои дојде СПОРТМЕДИА велат дека Шпанецот не доаѓа сам, односно четири големи засилувања се во најава за европскиот првак.

Со Писонеро доаѓа и играч кој ќе застане на линијата во ротација со Стојанче Стоилов, додека уште еден новајлија, Русинот Сергеј Горпишин е ракометарот со кој се затвора оваа позиција. Бековската линија ќе добие „џиновски“ димензии, со оглед на тоа дека по Даинис Кристопанс (десен бек) и левата страна ќе добие таков корпулентен играч.

Просторот меѓу диреците и дефанзивецот повторно се главна болка за Вардар, со оглед на тоа дека играчите кои се на листата на желби веќе имаат активни договори.

Коронавирус