четврток, 27. февруари 2020. Вести денес: 17
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Ракомет

Петмина вардарци номинирани во гласањето на ЕХФ за најдобри во Лигата на шампионите

Петмина вардарци номинирани во гласањето на ЕХФ за најдобри во Лигата на шампионите

Четири играчи и тренерот Парондо од македонскиот ракометен првак Вардар се номинирани во пет од десетте категории од кои ЕХФ со гласање ќе ги избере најдобрите во Лигата на шампионите за сезоната 2018/19.

Гласањето ќе се одвива преку смартфон апликацијата „VELUX EHF FINAL4“.

Во номинациите учествуваа тренери, играчи, новинари, спортски работници.

Номинирани по категории:

Голмани:
–Дејан Милосављев (Вардар)
– Марин Шего (Пик Сегед)
– Гонзало Перез де Варгас (Барселона)
– Арпад Штербик (Веспрем)
– Бенџамин Буриќ (Фленсбург).

Лево крило:
– Уве Генсхајмер (ПСЖ)
– Валеро Ривера (Нант)
– Тимур Дибиров (Вардар)
– Мануел Штрлек (Веспрем)
– Стефан Рафн Сигурмансон (Пик Сегед).

Лев бек:
– Микел Хансен (ПСЖ)
– Расмус Лауге (Фленсбург)
– Нико Ренберг (Рихимаен)
– Роман Лагард (Нант)
– Ричард Бодо (Пик Сегед).

Централен бек:
– Енди Шмид (РНЛ)
– Сандер Сагосен (ПСЖ)
– Барис Пухоски (Мотор Запорожје)
– Кентин Мае (Веспрем)
– Карлос Русега (Спортинг).

Пивот:
– Јаник Колбахер (РНЛ)
– Бенче Банхиди (Пик Сегед)
– Николас Турнат (Нант)
– Џулен Агинагалде (Киелце)
– Андреас Нилсон (Веспрем).

Десен бек:
– Даинис Криштопанс (Вардар)
– Алекс Душебаев (Киелце)
– Дика Мем (Барселона)
– Недим Ремили (ПСЖ)
– Ласло Наѓ (Веспрем).

Десно крило:
– Блаж Јанц (Киелце)
– Алекс Гомез (Барселона)
– Златко Хорват (ППД Загреб)
– Иван Чупиќ (Вардар)
– Дарко Џукиќ (Мешков Брест).

Дефанзивец:
– Тобиас Карлсон (Фленсбург)
– Блаж Благотиншек (Веспрем)
– Хорхе Македа (Пик Сегед)
– Тиагус Петрус (Барселона)
– Рок Фелихо (Нант).

Млад играч:
– Мелвин Ричардсон (Монпеље)
– Лудовик Фабрегас (Барселона)
– Валтер Кринц (Кристијанштад)
– Јоханес Гола (Фленсбург)
– Артсем Каралек (Киелце).

Тренер:
– Хуан Карлос Пастор (Пик Сегед)
– Раул Гонзалез (ПСЖ)
– Чави Пасквал (Барселона)
– Роберто Гарсија Парондо (Вардар)
– Маик Мачула (Фленсбург).