вторник, 24. мај 2022. Вести денес: 0
home Ракомет

Откриена е причината за пеналот кој предизвика скандал на мечот Германија-Словенија

Откриена е причината за пеналот кој предизвика скандал на мечот Германија-Словенија

Вистинска драма досега невидена на меч од Европско првенство се случуваше вечерва на натпреварот меѓу Германија и Словенија во рамки на групата каде се наоѓа и Македонија.

Имено, при резултат од 24:23 за Словенија, Германците погодија за нерешен резултат на само неколку секунди пред крајот. Веднаш по погодокот на Германците, Словенците изведоа брз центар и погодија за 25:24, буквално со гол во последните секунди. После ова истече времето.

Сепак, наместо крај на мечот, тоа всушност беше старт на една драма. Германците негодуваа кај судиите, сметајќи дека словенечкиот пикер Благотиншек неправилно го започнал нападот на Словенија од центарот на теренот.

По неколкуминутно прегледување на снимката, судиите донесоа скандалозна одлука. Благотиншек доби црвен картон, а Германците добија пенал кој го реализираше Рајхман за 25:25.

„Виновни“ се новите правила!

Новите ракометни правила зачинети со видео технологијата им ја одземаа победата на Словенците против европскиот шампион.

Проблемот се јави по донесената одлука дека Благотиншек им попречил на Германците при брзиот центар. Според новите правила ако тоа се случи во последните 30 секунди на било кој дел од теренот, противникот добива пенал, а играчот кој го направил прекршокот директен црвен картон.

Поради тоа, тој доби црвен картон, а „панцерите“ подарок пенал за изедначување.

Коронавирус