петок, 24. септември 2021. Вести денес: 128
home Ракомет

ОИ: Познати четврфиналните парови на женскиот ракометен турнир

ОИ: Познати четврфиналните парови на женскиот ракометен турнир

Откако беше комплетиран и последниот натпревар од групната фаза на ракометниот Олимписки турнир кај дамите, познати се и четвртфиналните парови во разигрувањето.

Пред битката за медали, осумте најдобри екипи ќе се борат за место во полуфиналето.

  • Четвртфинални парови на ЛОИ:

Норвешка – Унгарија
Холандија – Франција
Црна Гора – Русија
Јужна Кореја – Шведска

Потоа, познато е и кој со кого вкрстува во полуфиналната фаза, како и целосниот пат до медалите.

  • Потенцијални полуфиналиња: 

Норвешка/Унгарија – Црна Гора/Русија
Франција/Холандија – Шведска/Јужна Кореја

Четвртфиналињата ќе се одиграат на четврти август. Натпреварите од фазата на четири најдобри екипи се закажани за шести, додека дуелот за трето место и финалето се планирани за осми август.

Коронавирус