понеделник, 27. септември 2021. Вести денес: 5
home Ракомет

ОИ: Данска-Норвешка е дербито во четвртфиналето на машкиот ракометен турнир

ОИ: Данска-Норвешка е дербито во четвртфиналето на машкиот ракометен турнир

Со денешните последни натпревари од групната фаза се комплетираа паровите за четвртфиналето на машкиот ракометнен турнир во Токио.

Данска го брани златниот медал и останува на врвот меѓу фаворитите за највисок пласман. Главен конкурент за првото место се чини дека ќе има во Франција, но и во незгодниот Египет и Шпанија.

Четвртфинални парови на ракометен турнир во Токио:

  • Франција – Бахреин
  • Германија – Египет
  • Шведска – Шпанија
  • Данска – Норвешка

На 3 август се играат сите четири дуели, два дена подоцна се закажани полуфиналињата, а конечната разврска се очекува на 7 август.

Коронавирус