понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 161
home Ракомет

Невиден скандал во светскиот ракомет: Балканската селекција исфрлена од баражот за СП

Невиден скандал во светскиот ракомет: Балканската селекција исфрлена од баражот за СП

Европската куќа на ракометот (ЕХФ) ја прифати жалбата на Швајцарија и ја испрати репрезентацијата во баражот за пласман на СП 2019 на местото на Босна и Херцеговина.

Швајцарците се жалеа поради пропуст, односно дека во официјалниот записник на дуелот кој Босна го доби со 21-15, не бил регистриран Томислав Нујиќ, а играл и успеал да постигне гол.

Од ЕХФ велат дека федерацијата на БиХ е виновна за овој пропуст. а натпреварот е регистирран со службени 0-10 за Швајцарија.

Швајцарија во баражот за СП 2019 ќе игра против репрезентацијата на Норвешка.

Коронавирус