понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 134
home Ракомет

Не се израдувавме на успех од репрезентацијата, но треба да сме горди на успехот на Лазаров

Не се израдувавме на успех од репрезентацијата, но треба да сме горди на успехот на Лазаров

Кире Лазаров ја заврши првата фаза на 14. Европско првенство во ракомет како четврти стрелец. Капитенот на македонската репрезентација во трите одиграни меча постигна вкупно 22 гола.

Украинската мрежа ја „тресеше“ осум пати, против Чешка реализира 11 гола и три против Австрија во последното коло.

Прв стрелец на шампионатот засега е Австриецот Микола Билик со 28 погодоци, а меѓу него и Лазаров се Норвежанецот Сандер Сагосен и Швајцарецот Енди Шмит кои дадоа по 27. (МИА)

Коронавирус