понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 136
home Ракомет

Нант загуби од Кјелце, Лазаров постигна пет погодоци

Нант загуби од Кјелце, Лазаров постигна пет погодоци

Францускиот ракометен клуб Нант загуби со 24:25 против Келце во првиот дуел од осминафиналето од Лигата на шампионите, а напиот капитен и селектор Кирил Лазаров постигна пет гола за својата екипа во овој пораз.

Нант имаше одлично прво полувреме во кое речиси постојано беше во водство. Предноста беше зачувана до заминување на одмор кога резултатот беше 14:12 во корист на тимот од Франција.

Денеска Лазаров беше стрелец на пет гола со кои беше најефикасен во Нант заедно со пивотот Пешмалбек. Во Келце прв стрелец беше Алекс Душебаев со шест погодоци.

Коронавирус