петок, 30. јули 2021. Вести денес: 152
home Ракомет

Младите ракометарки го победија Косово на ЕХФ шампионатот

Младите ракометарки го победија Косово на ЕХФ шампионатот

Женската младинска ракометна репрезентација на Македонија забележа победа над Косово со 31-30 на ЕХФ Шампионатот во Литванија и ќе се бори за петтото место на турнирот.

Седлоска со осум гола беше најефикасна во нашите редови,додека кај Косовките, Реџепи даде неверојатни 18 гола.

Селекцијата до 19 години досега на шампионатот претрпе два порази од Швајцарија и Литванија, додека победи оствари на стартот против Грузија и денес против нашиот западен сосед.

Во дуелот за петтото место, нашите млади ракометарки ќе се соочиат со Фарски Острови.

Коронавирус