понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 1
home Ракомет

Младите ракометари поразени во борбата за бронзата на ЕХФ шампионатот

Младите ракометари поразени во борбата за бронзата на ЕХФ шампионатот

Македонските ракометари до 18 години загубија во дуелот за третото место од Швајцарија со 35-31 (16-16) на ЕХФ-шампионатот што се одржува во Грузија.

Дуелот беше доста изедначен и на пет минути пред крајот резултатот на семафорот гласеше 28-28. Швајцарците постигнаа неколку брзи гола, а највисока предност Швајцарија имаше во последните минути, при резултат 35:30.

Серафимов постигна седум гола за нашиот тим, а Костески го следеше со шест.

„Црвено-жолтите“ го совладаа денешниот противник во групната фаза, но Швајцарците кога требаше успеаја да ни се реваншираат и да го освојат третото место. Шансите за влез во „А“ дивизијата, сепак беа загубени со вчерашниот пораз од Белорусија.