среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 179
home Ракомет

Миркулоски брутално искрен: Без Кире ќе ни биде тешко да играме на ЕП или СП…

Миркулоски брутално искрен: Без Кире ќе ни биде тешко да играме на ЕП или СП…

Еден од најдобрите организатори на игра во историјата на македонскиот ракомет Филип Миркуловски направи долго интервју со „Балкан Хендбол“ во кое меѓу другото зборуваше за иднината на нашата репрезентација.

Според ветеранот, без Кирил Лазаров, кој во блиска иднина ќе замине во пензија, нашиот национален тим ќе има проблеми да се пласира на големите натпреварувања.

„Слушам секакви приказни за пласман на Европски и Светски првенства, но мислам дека кога Кире ќе замине, ќе биде многу тешко. Ќе биде екстремно тешко да продолжиме со континуитетот на големите натпреварувања. Нема кој да го замени Лазаров. Во наредните 3-4 години мора да се потпрeме на Талески и Кузмановски, но очекувам да биде многу тешко за нашата репрезентација“, вели 36-годишниот член на германски Вецлар.

Локални избори 2021