вторник, 30. ноември 2021. Вести денес: 117
home Ракомет

Минути за вечност, еве како Вардар му одржа лекција на Веспрем за нов трофеј во ЛШ! (ВИДЕО)

Минути за вечност, еве како Вардар му одржа лекција на Веспрем за нов трофеј во ЛШ! (ВИДЕО)

Вардар стана шампион на Европа!

Во финалето, црвено-црните го совладаа Веспрем со 27-24.

Вардар водеше во поголемиот тек од натпреварот, на полувреме замина со +5 разлика. Проблемите дојдоа во второто полувреме, кога Веспрем успеа да дојде на гол негатива во неколку наврати. Во последните десетина минути сепак избраниците на Парондо ја смирија топката и покажаа сигурна игра, по што ја вратија предноста од три гола предност, која ја задржаа до самиот крај.

Најефикасeн поединец во вардаровиот тим беше Мораеш со шест гола, а кај Веспрем се истакнаа Мае со шест и Тонесен со четири погодици.

 

Коронавирус