четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 38
Во живо

„Св. Климент Охридски, стожерот на македонската грамотност“

home Ракомет

Металург триумфално низ Битола

Металург триумфално низ Битола

Ракометарите на скопски Металург извојуваа значајна победа на гостувањето во Битола против Еурофарм Пелистер 2 и останаа во трка за место во Европската лига на ЕХФ.

Составот од Автокоманда славеше со 31-34 (15-19) во вториот натпревар од 10. коло на плеј-офот на Суперлигата.

Најефикасни кај Еурофарм Пелистер 2 беа Петровиќ и Јован Талевски со по осум гола, а во тимот на Металург позитивен натпревар одиграа Хорват со дванаесет и Калуѓеровиќ со шест погодоци.

Qatar 2022