понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 174
home Ракомет

Металург поразен на гостувањето кај Спортинг

Металург поразен на гостувањето кај Спортинг

Екипата на Металург доживеа пораз со 34-26 (13-13) од Спортинг во Лисабон во првото коло од Лигата на шампионите во групата „Ц“ .

Екипата од Автокоманда во првиот дел од натпреварот беше достоен противник, но португалскиот тим во второто полувреме успеа да го скрши отпорот на металурзите. Клучната разлика беше направена на десет минути пред крајот, кога домаќините поведоа со пет гола разлика и ја одржаа предноста до крајот.

Танковски беше најефикасен кај нашиот тим со шест гола, додека Серафимов го следеше со пет. Руезга и Роча постигнаа по шест погодоци за Спортинг.

Металург на 23 септември го пречекува турски Бешикташ во вториот натпревар од ЛШ во групата „Ц“.

Коронавирус