петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 81
home Ракомет

Македонските ракометари вечер против Шведска ќе го имаат својот прв настап на СП 2021

Македонските ракометари вечер против Шведска ќе го имаат својот прв настап на СП 2021

Македонската ракометна репрезентација вечер од 20:30 часот ќе се сретне со Шведска во 1. коло од Г-групата на Светското првенство во Египет.

Избраниците на селекторот Данило Брестовац право за настап на Мундијалот добија по откажувањето на чешката репрезентација и во Каиро пристигнаа на само еден ден пред натпреварот. Сепак, од таборот на нашата репрезентација се најавува максимална борба против фаворизираниот противник.

За „црвено-жолтите“ ова ќе биде седмо Светско првенство на кое ќе се претстават во подмладен состав, но тука ќе биде капитенот и најдобар македонски ракометар на сите времиња Кирил Лазаров.

За да се помине групата во која ќе бидат уште домаќинот Египет и Чиле, најверојатно доволна ќе биде само една победа.

На првиот меч одигран вчеравечер Египет го победи Чиле со 35:29.

Коронавирус