петок, 30. септември 2022. Вести денес: 25
home Ракомет

Македонските навивачи ја продолжија традицијата за Водици: Го фаќаа крстот во Загреб

Македонските навивачи ја продолжија традицијата за Водици: Го фаќаа крстот во Загреб

Македонските навивачи ја продолжија традицијата на големите ракометни натпреварувања за време на големиот христијански празник Богојавление – Водици.

Околу 50 Македонци дојдоа во црквата Света Злата Мегленска во Загреб да го одбележат овој голем празник.

Светиот крст го фати Петар Симонов од Скопје.

Си посакаа здравје и уште победи за македонската репрезентација на ЕП.

Инаку, ракометните натпреварувања се одржуваат во јануари, а македонските навивачи веќе традиционално за Водици скокаат по крстот без разлика во која земја и да се.

Коронавирус